Akademik Haberler

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar. Artık e-Devlet’ten alınabilecek!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, e-devlet üzerinden transkript verilmesine yönelik çalışma başlattı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı harekete geçti. YÖK Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yazı yazarak yeni düzenleme için görüş istedi. Yazıda şunlara vurgu yapıldı:

“Dijitalleşen YÖK” mottosuyla birlikte; öğrenci belgesi, mezun belgesi, e-kayıt, öğretim elemanı belgesi, denklik durum belgesi, okul tanıma belgesi ve doçentlik belgesi gibi birçok sürecin e-devlet üzerinden yürütülmesine yönelik çalışmalar başarıyla devam etmektedir. Bu kapsamda, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) altyapısının her geçen gün geliştirilmesi ile birlikte üniversitelerce verilebilen transkript belgesinin e-devletle entegre edilmesine yönelik çalışmalara başlanmıştır.

Özellikle, akademik kadro başvurularında zorunlu bir belge olan transkriptin her defasında üniversitelerce aslı veya onaylı suretinin istenilmesi adaylara büyük zorluklar yaratmaktadır. Kişilerin birden çok kuruma başvuru yapması halinde noterde belge onaylatmaları maddi büyük külfetler getirmektedir. Dolayısıyla, bu zorluklardan dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından transkript belgesinin e-Devletle entegre edilmesi için üniversitelerden görüş talep edilmiş olup, yapılacak değerlendirmelerden sonra not durum belgesi de e-Devlet üzerinden alınabilecektir.”

 

Kaynak
Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu