Akademik Haberler

5 Üniversiteye Rektör Ataması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 üniversiteye rektör atadı.

Atama kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete‘de yayımlananan atama kararlarına göre, Atılım Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Üçtuğ, Fenerbahçe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yadigar İzmirli ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Çakır atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince yaptı.

Ataması yapılan rektörlerden Fenerbahçe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat “Galatasaray” taraftarı olması aynı zamanda Fenerbahçe Üniversitesi’nde görev yapması sebebiyle Galatasaray kulübü üyeliğini sildirmişti.

Siyasetin, doğduğu şehrin ve ya taraftarlığın her alanda olması gerektiği gibi akademik hayata da etkisinin olmaması, liyakatin ön planda olması ve kişiler nerede, hangi pozisyonda olurlarsa olsunlar yaptıkları işlerin dış faktörlerden etkilenmemesi bizim için hayal olmaktan çıkıp realiteye dönmesini arzu ediyoruz. Son olarak sosyal hayattaki dinamiklerin akademik hayatı etkilememesi temennisiyle ataması yapılan tüm rektörlere başarılar diliyoruz.

Söz konusu atamaların kararları için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu